TAYFA sınıfı eğitimlerinde karşılaşılan sorunlar başlı başına bir trajedi. Örneğin gemici adayları eğitimleri esnasında asla gemiye çıkmıyorlar. Mezun olan gemicilere ,öğrenmeleri gereken demir atma, demir alma, gemiyle baş ve kıç tarafta manevra yapmak, kasa yapmak, halat örmek, dümen tutmak gibi en önemli şeyler öğretilmeden geçiliyor. Bir de  gemici olmak isteyenlerin çoğunluğu hafta içi çalıştıklarından dolayı kurslara kayıt yaptıramamaktadırlar. Hafta sonu kursları olsa, eğitim kalitesinin artacağı kuşku götürmez bir gerçektir.
 
SORUNLAR BUNUNLADA KALMIYOR.
 
Gemi adamı cüzdanı çıkarmak isteyen kursiyerlerin gazete ilanlarıyla buldukları aracı firmalardan dolandırılmaları da cabası. On binlerce dolandırılan gemici adayları 1500 ile 2500 TL arası kurs ücreti vererek iş bulma garantisi ile bu firmaları kendileri için kurtuluş kapısı olarak görüyorlar. Parayı verdikten sonra aylarca bekletilen kursiyerler beklemekten yılıyorlar. Yıldırma ve bıktırma politikası izleyen bu aracı firmalar gemici adaylarından uğraşan ,sıkıştıran, soran ,sorun çıkaranları ise bir an önce sözleşmelerindeki gibi, gemiye gönderiyorlar, (nerde bir kakalak gemisi varsa,işe yaramaz eski ve ufak ya da maaş ödemeyen firmaya ) Bu gemilere ilk kez çıkan gemiciler maaşların yatmadığını duyunca, bu kadar sorunlu gemilerde 1 ay  bile kalamıyorlar. Onların yerlerine de yeni mağdurlar geçiyor. Düzen bu şekilde doldur-boşalt devam sistemiyle ediyor.Kurslara dahi gitmeden mezun olan bu kursiyerleri zaten iyi bir firma asla gemisine almaz .Tabi bu tezgahtan nemalanan personel müdürleri, gazeteler ve de kurs yerleri tek umutları gemide çalışmak olan bu mazlum gemicilerin beddualarını alarak acaba nasıl dünyada kazandıkları parayı huzurlu şekilde yiyecekler? Acaba ahirette bunlara dur demediğimiz için hesabı nasıl vereceğiz?

Onbinlerce kişinin canını yakan bu sözde yasal firmalar Deniz Ticaret Odasına kayıt olmakla kendilerini temizletmişlerdir.Burada araştırmadan kayıtlarını aldıklarından dolayı Deniz Ticaret Odası'nın da hatası vardır..Posta Gazetesi ise bu tezgahın başını çekmektedir . Gemiadamları eğitim izinleri olmayan bu firmaların nasıl gemiadamı cüzdanı çıkarabildiklerini sormadan, reklam parası uğruna milyonlarca denizciyi denizden korkutmuşlar ve  soğutmuşlarıdır.

Buradan da bu vesileyle hem Posta Gazetesine hem Deniz Ticaret Odasına hem bu aracı firmaların üzerine gitmeyen Mali Polis ve de İŞKUR'a da görevlerini yerine getirmeleri için bir duyuru yapmış oluyoruz.
 
Saygılarla HASAN KAPTAN

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!