İzmir Büyükşehir Belediyespor Kadın Sualtı Ragbisi ile Ege Üniversitesi Erkek Sualtı Ragbisi takımları 27-29 Kasım'da Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenecek Şampiyonlar Kupası'nda Türkiye'yi temsil edecek - İzmir Büyükşehir Belediyesi Antrenörü Özdem: - "Öncelikle gruptan çıkıp yarı finalde oynamak istiyoruz"

Sualtı ragbisinde kadınlarda İzmir Büyükşehir Belediyespor, erkelerde ise Ege Üniversitesi, yarın Almanya'nın Berlin kentinde başlayacak.

Şampiyonlar Kupası'nda Türkiye'yi temsil edecek. İzmir Büyükşehir Belediyespor Antrenörü Didem Özdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Şampiyonlar

Kupası'nda 3. kez katılacaklarını, organizasyonda güçlü takımların bulunduğunu söyledi. Avrupa'nın en iyi takımlarıyla karşılaşacaklarını kaydeden Özdem, şöyle konuştu: "Öncelikle gruptan çıkıp yarı finalde oynamak istiyoruz. Mevcut kadromuz daha tecrübeli. Geçen yıl organizasyonda ilk galibiyet alan Türk kadın takımı olmuştuk. İlk olarak grupta Norveç ve İtalya'dan rakiplerle karşılaşacağız. En az 1 galibiyet alıp, gruptan çıkmak için mücadele edeceğiz." Özdem, sualtı ragbisinin son dönemde Türkiye'de gelişim içinde olduğunu belirterek, "Özellikle kadınlarda gelişim içindeyiz. Her maç, her turnuva bizim gelişimimize katkı sağlıyor" diye konuştu.

Şampiyonlar Kupası

Antrenörlüğünü Didem Özdem'in yaptığı takımda Pelin Bağcı, Nurhan İspir, Elif Kalender, Dilan Karcılar, Şimal Bayrakçı, Hafize Ekren, Buse Gündüz ve Ülkü Eşiyok yer alıyor. A Grubu'nda İtalyan FIRS takımı ve Norveç'ten NTNUI-DG ile mücadele edecek sualtı ragbisi takımı, yarın son şampiyon NTNUI-DG ile bir gün sonra da FIRS ekibiyle karşılaşacak. Bu sezon 12. kez düzenlenecek Sualtı Ragbisi Şampiyonlar Kupası'nda İzmir Büyükşehir Belediyespor 2008 ve 2014'ten sonra 3. kez yer alacak. En son 2008'de 9. olan İzmir Büyükşehir Belediyespor, geçen yıl ise organizasyonu 10. tamamladı. Geçen sene Norveç'ten NTNUI-DG ekibinin birinciliğe ulaştığı organizasyonda TC-Berlin (Almanya) 4, TSC Shark (Almanya) 2, Duisburg (Almanya), Akkaren, Molde (Norveç) ve Orcas (Kolombiya) ekipleri de birer kez şampiyon oldu.

Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi Erkek Sualtı Ragbisi Takımı da D Grubu'nda Almanya'nın Bamberg ve İsviçre'nin USZ Zürih takımlarıyla mücadele edecek. Ege Üniversitesi ilk kez geçen yıl katıldığı organizasyonu 7. sırada tamamlamıştı. Ege Üniversitesi takımında Kaan Bakırcıoğlu, Arsev Kaya, Melih Cumbul, Orcan Yıkgeç, Yiğit Akçebol, Ümit Filiz, Ekin Koç, Haluk Öktem, Tarık Eğinç, Kaya Suzan, Onur Ceylan, Uğur Ceylan, Aksoy Aydemir, Artun Örs ve İlkan Gökalp mücadele edecek.

Sualtı ragbisi

Dünya Sualtı Sporları Federasyonuna bağlı bir sualtı performans sporu olan sualtı ragbisi, Türkiye, Finlandiya, Norveç, İsveç, Almanya, Rusya, ABD, Kolombiya, Güney Afrika gibi ülkelerde oynanıyor. Fransız askerlerin Kenya sahillerinde Hindistan cevizinin içine kum doldurarak oynamaya başladığı sualtı ragbisi, daha sonra Fransızlar tarafından Avrupa kıtasına taşındı. 3,5-5 metre derinliğe sahip havuzlarda oynanan sualtı ragbisinde oyuncular, içinde tuzlu su konsantresi bulunan topu, oyun alanının karşılıklı dip kenar köşelerinde bulunan kaleler içine sokarak sayı elde etmeye çalışmaktadır.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!